DOLAR 32,7813 1.53%
EURO 35,1146 0.57%
ALTIN 2.456,502,76
BITCOIN 21615820,42%
İstanbul
24°

AZ BULUTLU

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

TÜRK DÜNYASI 9.BELGESEL FİLM FESTİVALİ MÜRACAATLARI DEVAM EDİYOR
  • News 34
  • Genel
  • TÜRK DÜNYASI 9.BELGESEL FİLM FESTİVALİ MÜRACAATLARI DEVAM EDİYOR

TÜRK DÜNYASI 9.BELGESEL FİLM FESTİVALİ MÜRACAATLARI DEVAM EDİYOR

ABONE OL
Mayıs 18, 2024 19:53
TÜRK DÜNYASI 9.BELGESEL FİLM FESTİVALİ MÜRACAATLARI DEVAM EDİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

FESTİVALE ŞUANA KADAR 116 FİLM GELDİ

Toplantıya Federasyona bağlı Cemiyetler,Türk Dünyası Dernekleri ve Türk Dünyası temsilcileri katıldı.

Festivale müracaatlar devam ediyor.

9. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nin bu yılki teması

“TÜRK KÜLTÜRÜ VE TÜRK’ÜN DÜNYAYA BAKIŞ AÇISI”.

Festival T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Türk Dünyası Belediyeler Birliği,Üniversiteler,meslek örgütleri,sivil toplum teşkilatları ve basın kuruluşlarının desteği ile yapılıyor.

Ödüllü filmler, Doğu Türkistan’da, Filistin’de, Arakan’da, Keşmir’de dünyanın neresinde olursa olsun zulme uğramış mazlum milletlere itafen “Mazlumlara Özgürlük 9 ülke 9 şehir 1 Festival” sloganı ile 9 ülkede gösterilecek.

Konuyla ilgili Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Düzenleme Kurulu Başkanı, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir Kanal 34 TV’de yayınlanan  Gündem Özel programına konuk olan Başkan Menderes Demir , şu açıklamalarda bulundu.

“Türk Dünyası 9. Belgesel film festivaline 15 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla toplamda 116 film müracaat etti.Bu filmler Türkiye,Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Japonya, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden festivalimize katıldı. Festivalimize katılım için müracaatlarımız devam ediyor.

 

Festivalin Gala ve Ödül Töreni Ankara’da yapılacak.Gala ve Ödül Töreni’nden sonra ödüllü filmler Azerbaycan, Kazakistan,Kırgızistan,Özbekistan Kuzey Makedonya,Bosna Hersek ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

 Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Müracaatları www.turkbelgesel.com ve www.filmfreway üzerinden 30 Ağustos 2024 tarihine kadar yapılabilir.

Festivalin Gala ve Ödül Töreni Ankara’da yapılacak.Gala ve Ödül Töreni’nden sonra ödüllü filmler Azerbaycan, Kazakistan,Kırgızistan,Özbekistan Kuzey Makedonya,Bosna Hersek ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gösterilecek.

TÜRK KÜLTÜRÜ DÜNYA’NIN EN ESKİ VE KÖKLÜ KÜLTÜRÜ

“Festival düzenleme kurulu olarak 9. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nin, dünyanın en eski ve yaygın kültür miraslarından biri olan Türk kültürünü temsil ettiğini düşünüyoruz diyen Başkan Menderes Demir, açıklamasını şu şekilde sürdürdü

“TÜRK KÜLTÜRÜNÜ GELECEK NESİLLERE AKTARMAK VE BU MİRASI YAŞATMAK ÖNEMLİ SORUMLULUKLARIMIZDANDIR.

Türk kültürünün profesyoneller ve genç nesiller tarafından belgelenmesi, tanıtılması her geçen gün değişen, dönüşen dünyada iz bırakmak açısından önem taşımaktadır.

Bu maksatla

“TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİ” Nİ BÜYÜK BİR ÖZVERİ VE EMEKLE DÜZENLİYORUZ.

Festivale dünyanın dört bir yanından Türk Devlerleri ve toplulukları katılmaktadır. Türkiye’den Kazakistan’a Kırgızistan’a Azerbaycan’a Özbekistan’a Türkmenistan’a Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne, Macaristan ve Makedonya başta olmak üzere; Özerk Türk Cumhuriyetleri olan Tataristan’a,Çuvaşistan’a, Başkurdistan’a, Tuva’ya, Yakutistan’a,Dağıstan’a, Hakasya’ya ve Türk akraba topluluklarına festivalimize katılım sağlayanlar aracılığıyla gönül köprüleri kurulmaktadır.

Festivalimiz dünyanın neresinde bir Türk varsa onun belgesel yoluyla sesi olma hedefindedir.

Ön seçici kurul filmleri izliyor.

Festival ön jürisi hakkında da bilgiler veren Başkan Demir, Festivalin ön Jüri başkanlığını Ferda Gürcan yapıyor. Festivalimizin ön jürisi Proje ortağımız üniversitelerdeki ve serbest çalışan yönetmenlerden oluştu.

Ön Jüriler üyeleri gelen filmleri izlemeye başladılar.

Bu yılki Jüri üyelerimiz;


Ön Jüri Başkanı
Ferda Gürcan / Yönetmen / TRT Belgesel Emekli / Ankara

Ön Jüri Üyeleri
Hayri Çölaşan / Sinema Yazarı / Ankara
Hüseyin Özden / Yönetmen /

İhsan Koluaçık / Akademisyen / Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi / Tekirdağ
Nazan Kahraman / Akademisyen / Amasya
Saide Ömer / Yönetmen / Azerbaycan
Timur Yılmaz / Akademisyen / Amasya
Zekiye Ergün / Yönetmen / TRT İzmir Tv / Ankara
Mehtap Özgül / Yönetmen / TRT Emekli / Ankara
Gülşah Altuğ / Sinema Yazarı / Sekans / Ankara şeklinde oluştu.

9. TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİ’NİN TÜRK DÜNYASINA HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM.

Festivale katılan yarışmacılarımız ve bu festivale destek veren, festivalde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum; inşallah çok güzel bir organizasyon olur.”Dedi

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.