Van’da ‘Anma ve Unutmama’ etkinliği ile Ermeniler tarafından katledilenler için etkinlik düzenlenecek.

Van’da Ermeniler tarafından katledilenler ve iffetlerini korumak için Van Gölü’ne atlayarak hayatlarına son veren 50 kadın için ‘anma ve unutturmama’ etkinliği gerçekleştirilecek.

Van Küresünni Cepni Boyu Derneği Başkanı Bilal Yücebaş ev sahipliğinde gerçekleştirilecek ve Milliyetçi Aydınlar Ocağı Platformu Başkanı, gazeteci Yazar Vedat Yenerer başkanlığında organize edilen etkinliğe Azerbaycan Savaş Gazisi Kadınları Birliği Türkiye Temsilcilisi Zülfiye Güneş de katılacak.

20 Ocak Cumartesi günü Van Zeve Anıtı’nda ve Van Gölü’nde gerçekleştirilecek organizasyonda, Van’da1915 Ermeni Mezalimi’nde katledilenler ve Akdamar Adası’na işkence edilmek üzere götürülürken, iffetlerini korumak için suya atlayarak kendi hayatlarına son veren 50 kadar kadın için ‘anma ve unutturmama’ konulu bir dizi etkinlik düzenlenecek.

Ayrıca etkinlik çerçevesinde sivil toplum örgütleri katılımcıları da Van’da bir meydan ya da parka İffet Anıtı  dikilmesi taleplerini Van Valiliği’ne sunacak. İffet Anıtı ile Ermeni işkence ve tecavüzleri yerine ölümü seçen çocuk ve kadınların unutulmadığını, unutulmayacağına dikkat çekilerek, ulusal farkındalığın yaratılması amaçlanıyor.

Etkinlik programı şöyle:

10:30 Milli Yüzücü ve Aktivist Alper Sunaçoğlu’nun da  gönüllü katılacağı etkinlik 20 Ocak Cumartesi günü saat 10:30-11.00’de 1915 Ermeni mezaliminde soykırıma uğrayan 2500 vatandaşımız adına yapılmış olan Zeve Şehitliği’nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ve konuşmalar

13.00 Akdamar adası yakınlarına Gevaş’tan hareket

13.30 Akdamar adası yakınlarına demirleme

14.00 Basın açıklaması ve  konuşmalar

14:30 Denize hayatını kaybeden bacılarımızı yad etmek için çiçeklerin dualarla atılması. Alper Sunaçoğlu, Bilal Yücebaş ve Gülay Gezer’in denize girip Türk bayrağı açması

15.00 Gevaş’a dönüş

15:00 dönüş yolunda teknede saz sanatçılarımızın eşliğinde türkülere eşlik edilecektir.