Duayen Ses Sanatçısı Suat SANCAR Kanal 34 stüdyolarında “Fark Yaratanlar” programında Alanur ÖZALP’ın konuğu oldu. Sancar; eğitim hayatından başlayarak Londra’ya uzanan serüvenine, bestelediği şarkılara, yer aldığı projelere, Zeki MÜREN ile olan yakın ilişkisini  ve İngiltere kraliçesi II.Elizabeth tarafından taltif, teşekkür ile onurlandırılmasına kadar bir çok ödül aldığına değinildi.

 

 

Sanatçı 1975 yılında Adana’da doğdu. Lise dönemlerinden bu yana bestecilik yapan Sancar,  ilk olarak “Annem” isimli şarkısını yazdı. Daha sonra sözleri Zeki MÜREN’e, bestesi kendisine ait “Elveda” isimli şarkısını yaptı. Eğitimine 1993 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarından başladı. 1998-2000 yılları arasında İstanbul  Beykoz Belediyesi Kültür Başkanlığı Korosunu kurdu ve şeflik görevini yaptı. 2000-2002 yıllarında ise bir plak şirketinin solistliği ve süpervizörlüğünde bulundu. 2004 yılında Londra’ya yerleşerek çalışmalarına burada devam etti.

 

 

Suat SANCAR yenilikçi anlayışı, gelişimi destekleyici, eşine, ailesine ve gençlere değer veren büyük bir sanatçıdır. Ayrıca 1997 yılında Türk Silahlı Kuvvetler Mehmetçik Vakfı’ndan aldığı Altın Plaket Ödülü ve Türk Eğitim Vakfı Şilt ödüllerine layık görülmesiyle birlikte Mehmetçiğe olan hassasiyetini vurguladı. Ödülün aynısının Zeki MÜREN’de de olması dolayısıyla büyük onur duymaktadır. Zeki MÜREN’in kendi  el yazısıyla yazdığı vasiyetnamesini de ekranlara sundu.  Bu sayede Zeki MÜREN’i saygı ve sevgiyle anıyoruz. Sancar, 2011 yılında “Sen Kal Buralarda” isimli albüm ve klibi,  2010-2011-2012 yıllarında TRT Müzik  Kanalı için yurt dışında belgesel programı, müzik direktörlüğü, program koordinatörlüğü , 2014 yılında Gönülden Üsküdar – Emotions Of Üsküdar albümünü ve kliplerini yaptı.

 

 

Ayrıca programa katılmadan önce aldığı Uluslararası Kültür ve Sanat Elçisi Ödülünü yayında siz kıymetli seyircilerimize takdim etti. Londra’da gerçekleştirilen Londra Türk Sanat Müziği Konserinde ihtişamlı bir performansa imza atan Suat SANCAR,  Kanal 34 sahibi kıymetli Adil KOÇALAN’ın elinden “Sanatta Başarı Ödülü’nü” aldı . Sanatçı bunun gibi çok sayıda ödüle layık görüldü. Suat Sancar hayalinin çocuk korosu kurmak olduğunu da dile getirdi.

Sanatçımız sözlerini birlik ve beraberliğin daim olmasını dileyerek bitirdi ve İngiltere’de ülkemizi en güzel şekilde temsil edeceği söyleminde bulundu.

 

 

Programı izlemek isteyen okuyucularımız için tamamı Kanal 34 Youtube sayfasındadır. Linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.    https://youtu.be/1zdmjE8zpmc 

 

Editör Yazar: Ahunur YAZICI