Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi İstanbul’da pandeminin yükünü karşılayan önemli noktalardan biri oldu.

Yaklaşık 500 bin doz aşı yapılan hastanede, 300 bin hasta Covid polikliniklerinden hizmet alırken hastanenin Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, “Belki de pandemi yol yürüyüşünün kalelerinden biri bu hastane oldu. Belki de pandeminin karargahları oldu diyelim. İyi ki zamanında yola çıkmışız ve bu hastaneler yapılmış” dedi.

Covid-19 pandemi dünya ülkelerinin sağlık sistemini adeta test ederken Türkiye’de bu süreçte hizmete giren birçok hastane pandemi yükünün karşılanmasında önemli görevler üstlendi. Birçok ülkede servis ve yoğun bakım yataklarının yetersizliği büyük sorunlara yol açarken Türkiye’de yeni açılan hastaneler pandemi sürecinde vatandaşlara büyük hizmet sundu.

Şehir hastanesinin pandemi rakamları

Pandemi sürecinde çocuk yatan sayısı 315, kadın doğum yatan hasta 944, yeni doğan yatan hasta sayısı 122, erişkin yatan hasta sayısı 9 bin 628 olarak toplamda 11 bin 9 kişiye hizmet verildi. Pandemide yoğun bakımda 45 çocuk, 122 yeni doğan, 2 bin 956 erişkin olmak üzere 3 bin 123 kişiye hizmet verildi.

Covid ile mücadele kapsamında yaklaşık 500 bin doz aşı yapılırken, salgın boyunca Covid polikliniğe başvuran çocuk hasta sayısı 10 bin 844 olurken, erişkin hasta sayısı 255 bin 627 olmak üzere toplamda 266 bin 471 oldu. Sağlık Bakanlığı Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi ve Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit de hastanede devam eden çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

“500 bin gibi bir aşı dozunu burada uyguladık”

Hastanede sürdürülen hizmetlere ilişkin konuşan Sağlık Bakanlığı Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, “Sadece İstanbul’da pandeminin bu son diliminde 6 tane hastane hizmete girdi. Bu hastanelerden bir tanesi Çam ve Sakura Şehir Hastanesi; ülkemizin son 18 yıldaki sağlıkta dönüşümü en büyük hazırlık oldu. Bu süre içerisinde Yatak sayısında çok ciddi artış oldu. Eski dönemde koğuş tipi sistemle pandemi yönetmemiz mümkün değil. Son altı ayda sisteme belki son 17-18 yılda açılan yatak kapasitesi kadar yatak kazandırıldı.

Yoğun bakım kapasitesinin yarısı kadar yatak kapasitesi kazandırılabildi bunlar çok büyük kazanımlar. Yataklarda verdiğimiz bütün hizmetlerin dijital ortamda işleniyor, arka planda görülebilir ve hesap edilebilir hale gelmesi ayrı bir kazanım. Tüm sağlık hizmetleri yürürken aynı zamanda pandemiye çok geniş bir alan ayrılabildi.

2500-3000 arasında bir rakamı da yoğun bakımlarda takip ettik. Bizim hastanemizle birlikte diğer pandemi hastanelerinin de hızlıca hizmete girmiş olması totalde ne kadar büyük bir hasta grubunun hastanesiz, yataksız, yoğun bakımsız kalmaması anlamında kıymetli bir süreç oldu. Biz burada 50 aşı odasına kadar çıkabilecek kapasiteyle girdik aşı hizmetine ve 500 bin gibi bir aşı dozunu burada uyguladık. Hem pandemiyi hem pandemi dışı hastalıkları yönetebilme imkanımız oldu” şeklinde konuştu.