Türkiye’deki en etkili basın örgütleri arasında yer alan Ordu Basın Kuruluşları Derneği 7.Olağan Kongresi, İstanbul Sarıyer Karadenizliler Vakfı’nda gerçekleşti. İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin, Ak Parti Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Hamarat, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancığlu’nun da aralarında bulunduğu yaklaşık 400 kişinin katılımıyla İstanbul’a gerçekleşti. Mevcut Başkan olan Sefai Uzunyurt yeniden başkan seçilerek güven tazeledi. İstanbul Medya Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Adil Koçalan ise Başkan Yardımcılığına ve Basın camiasında çalışmalarıyla öne çıkmaya yeniden “Evet” dedi.

Törene birçok siyasi ve önemli isim katılım gerçekleştirdi. İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin, Ak Parti Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Hamarat, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancığlu, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Erkan Önsel, Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, DSP İstanbul İl Başkanı Çiğdem Mercan, Şahlanış Partisi Genel Başkanı Mehmet Yıldız, Ordu Büyükşehir Belediyesi Basın Daire Başkanı Cihat Albayrak’ın da aralarında bulunduğu, çok sayıda siyasi parti il ve ilçe yöneticisi, basın temsilcileri, sanatçı, akademisyen, iş insanı, muhtar, belediye meclis üyesi STK başkanları ve farklı meslek mensuplarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 400 kişinin katılımıyla kongrede salon doldu taştı. Seçilecek olan yeni yönetime ise merak ve ilgi yoğundu.

İstanbul’dan Ordu Yöresi Çatı STK kurumları ORDEF Başkanı Sabri Çelebi, Ordu Vakfı Başkanı Zekeriya Erdim, Ordu Platformu Başkanı Hilmi Karayiğit, 19 ilçenin federasyon, dernek ve vakıf başkanları, Ordu adıyla İstanbul’un 39 ilçesinde kurulan Ordu dernekleri, köy derneklerinin başkanları kongreye yoğun katılım göstererek, yerel basına verdikleri desteği bir kez daha gösterdiler.

Divan başkanlığını Ordu Mesudiye Gazetesi Köşe Yazarı Av. Ali Çelik, divan üyeliklerini Altaş TV İstanbul Temsilcisi Murat Doğan, Kanal34 TV Genel Yayın Yönetmeni Ada Güleryüz’ün yaptığı kongrede söz alan konuşmacılar, Yerel basının önemine değinerek, yerel basının halkın gerçekçi, en can alıcı sorunlarını dile getirdiğini belirterek, destek vereceklerini ifade ettiler.

OBKD Başkanı Sefai Uzunyurt, yaptığı konuşmada yerel basının sorunlarına değinerek, “Yazılı basın, yani gazeteler devri bitti, artık sosyal medya devri başladı, gazete çıkarmaya gerek yok” diye Türk halkını gazetelerden uzaklaştırmaya ve gazete okunmaması algısını oluşturmaya çalışıyorlar. Oysa her yıl dünyada gazete tirajları yüzde 4 artıyor.  Gelişmiş ülkelerden Japonya da günde 81 milyon gazete satılıyor. Türkiye’de ise bir günde satılabilen gazete miktarı ortalama 2 milyon. “Gazeteye gerek yok” denmesinin sonucu olarak, 50 yaşın üzerindeki her 100 kişiden 75’imiz sosyal medya kullanıyor, ama evine bir gazete bile almıyor.” dedi.

Yerel televizyonların sorunlarına da değinen Uzunyurt, “ATV, Fox, Star, Kanal D gibi reklam pastasının neredeyse yüzde 90’ını ellerinde bulunduran Holding televizyonları da; Bizim TV52, Altaş TV, Kanal34 TV televizyonlarımız ve Türkiye’nin farklı illerinde yayın yapan yerel televizyonlar, Ulusal Kanal, Halk TV, Kanal 5, TV100 gibi  çok başarılı yayın yapan ama reklam alamayan ulusal televizyonlar da  Türksat’a ayni parayı ödüyor” diyerek, bu haksızlığa son verilmesini isteyerek, kongreye katılan dernek üyeleri ve konuklara teşekkür etti.

İstanbul Medya Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı olan ve aynı zamanda Ordu Basın Kuruluşları Derneği Başkan Yardımcılığını da üstlenen Adil Koçalan ise kongrede yaptığı konuşmada basının birliğine dikkat çekerek “2008 yılında kurduğumuz derneğimizin bugün geldiği noktada güçlü bir yapıya sahip olduğunu ve bu gücünü her yıl katlayarak büyüttüğünün farkındayız. Bünyemizde iki medya şirketi oluşturduk. İstanbul Medya Yayın Grubu bünyesindeki Kanal34, Türkiye’nin ilk kadın kanalı olan TV Mor, ve haber kanalımız Hür TV, İstanbul Starmedya A.Ş bünyesinde ise Brükseltürk, Radyotürk ve ülkemizin tanıtımı için tamamen İngilizce yayın yapan Euro34 kanalını da yayın grubumuza ekledik. Birlikte güçlüyüz” dedi.

Ardından Yönetim Kurulu Üyesi olan basın mensupları sahneye çıkarak, kendilerini tanıttıktan sonra Basına ve Televizyon Camiasına verdikleri destekten bahsettiler.

OBKD bünyesinde; Marka 52 gazetesi, Türkiye Manşet gazetesi, Kanal34 televizyonu, Ordu Mesudiye Gazetesi, Doğuş Haber Gazetesi, İstanbul  Ünye Haber Gazetesi, TV52 televizyonu, 52 Basın Yayın Dergisi, Altaş TV, Son Haber Gazetesi, TV Mor, Kanal34 Radyo, Ordu Basın Gazetesi, Tividya Televizyonu, İlke Televizyonu, Yörem52 Dergisi, Alp Medya, Haber Ünye Gazetesi, Memleketim Tokat Gazetesi, Ordu Havadis Gazetesi, Radyo Star, Brüksel TV, ORMES TV yer alarak, Ordu ve Türkiye basın tarihine katkı sunmaya devam ediyorlar.

 

Yönetim kurulu:

Sefai Uzunyurt -Başkan

Hüseyin Güler- Son Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi

Adil Koçalan- Kanal34 TV Yönetim Kurulu Başkanı,

Fatih Özdemir- TV52 Genel Müdürü

Raif Çevirme- Türkiye Manşet Gazetesi İmtiyaz Sahibi

Hüseyin Keskin – İstanbul Ünye Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi,

Muhammet Küçüköksüz – Marka52 Gazetesi İmtiyaz Sahibi,

Murat Doğan- Altaş TV İstanbul Temsilcisi

Ozan Derviş- Beykoz Doğuş Gazetesi İmtiyaz Sahibi

Sezer Turan- 52 Basın Yayın Yönetim Kurulu Başkanı

Namık Kemal Tuncer – Ordu Mesudiye Gazetesi

Bayram Sekendiz – Ordu Basın Gazetesi İmtiyaz Sahibi

Yunus Aybakan – İlke TV Yönetim Kurulu Başkanı

Hamza Alp – Ünye Çınar Gazetesi İmtiyaz Sahibi

Denetim kurulu:

Ali Çelik- Başkan

Salih Türk

Ahmet Özdamar

Ercan Gevrek

Salih İşçi

Cihan Güney

Danışma Kurulu:

Oktay Ekşi- Basın Konseyi kurucu Başkanı

Adem Gürses- Turkuaz Medya İcra Kurulu Üyesi

Ekrem Kızıl- Takvim Gazetesi Yazarı

Şaban Arslan- Sabah Gazetesi Haber Koordinatörü

İsa Akçay- TV52 İmtiyaz Sahibi

Doğan Deniz – Altaş TV Genel Müdürü

Cihat Albayrak – OBB Basın Daire Başkanı

Şule Perinçek- Ulusal Kanal Programcısı

Erdoğan Erişen- 19 Eylül Gazeteciler Derneği Başkanı