Bu yıl altıncısı düzenlenen Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali İstanbul Sinema Müzesi’nde düzenlendi.Kırgız Sineması’nın 80. yılında önemli isimler biraraya geldi.Festivale Türk Ülkelerinden birçok Bakan ve Sanatçı katıldı.Açılış Törenine Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Kırgızistan Başkonsolosu Lina Sydykova, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve Özbekistan Sinema Genel Müdürü ve Başkanı Firdevs Abdulhalikov katıldı. Bu yıl 13 ülke ve 42 film ile birlikte Türk Cumhuriyetlerinden 100’ün üzerinde Sinemacı,Oyuncu ve Kültür insanı ağırlandı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Demircan “Türk dizi ve sinema sektörü çok iyi bir noktaya geldi. 152 ülkede şu anda aktif olarak izleniyoruz.”

Türkiye’nin ev sahipliğindeki festivale Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Azerbaycan,Türkmenistan, Macaristan, Saha Cumhuriyeti, Tataristan, Gagavuz Yeri, İran,Ukrayna ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti katılım gerçekleştirdi.

Festivalde kurmaca ve belgesel film yarışmalarının yanı sıra “Tarihi Panorama”, “Güncel İnsan Manzaraları”, “Turkuaz Belgesel Kuşağı”, “Cengiz Aytmatov Sinema Uyarlamaları” ve “Animasyon Filmler” başlıkları altında gösterim bölümleri bulunuyor.