Program öncesinde Genel Kurmay İstihbarat Eski Başkanı İsmail Hakkı Pekin, Yükselen Türkiye Enstitü Başkanı Durmuş Çelen, İstanbul Medya Yönetim Kurulu Başkanı ve Uluslararası Dijital Medya Derneği Başkanı Adil Koçalan, Türkhaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Yılmaz ile istişare ettiler.

Programda Dünyanın ve ülkenin gidişatı, göç, Türk Siyaset Sisteminin Bakış Açısı, Savunma Sanayi’nin durumu Kabil’deki son durum ve Türkiye’nin Beyin Gücü gibi önemli konulara değinildi.
Dünya’nın ve Türkiye’nin gidişatı konusunda önemli bilgiler aktaran Genel Kurmay  İstihbarat Eski Başkanı İsmail Hakkı Pekin, ”Dünya yeni bir paylaşım savaşı mücadelesi içerisinde özellikle büyük güçlerin yani, ABD, Rusya, Çin, Hindistan gibi güçlerin rekabet alanı haline geldi ve bu mücadelede kim öne geçecek onun hazırlıkları yapılıyor. Bazen vekil devletler kullanılıyor bazen terör örgütleri kullanılıyor bazen de ekonomisinden psikolojik harekata kadar bütün savaş şekilleri kullanılıyor.” şeklinde konuştu. Genel Kurmay  İstihbarat Eski Başkanı İsmail Hakkı Pekin tek kutuplu bir dünya düzeni hususunda önemli konulara değinerek ”2002 den sonra durumun değiştiği özellikle 2021’deki New York’taki kulelerin terör saldırısından sonra durumun değiştiği ve artık Amerika’nın yavaş yavaş eski gücünü kaybettiğini, evet şu anda da dünyanın en güçlü devleti ekonomik olarak siyasi olarak askeri olarak ama eski gücünü kaybettiğini görüyoruz, en son Afganistan’dan çekildi.

Bu arada büyüyen güçler var, Çin ekonomik olarak çok büyük seviyede askeri olarak da yavaş yavaş gelişiyor. Rusya’da toparlandı.” diye ifade etti.
Programda göç konusuna değinen Yükselen Türkiye Enstitü Başkanı Durmuş Çelen ”Dijital çağ dediğimiz bu çağda artık yeni siyaset olması lazım yeni siyasetçilerin olması lazım. Partizan siyaset değil de devleti ve milleti yükseltecek yeni bir hareket lazım.” dedi.
Türkiye’nin beyin gücünün güçlü olduğunun altını çizen Genel Kurmay İstihbarat Eski Başkanı İsmail Hakkı Pekin, eğitimi parasız yapmamız gerektiğini ve herkesin aynı oranda faydalanabilmesinin yani fırsat eşitliğinin sağlanması gerektiğini, parasız ve fırsat eşitliği ile eğitim verilen öğrencilerin de dahi olanlarını seçip, onları da özel olarak eğitilmesi gerektiğini söyledi.

FATMA CEYLAN