Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kastamonu, Bartın, Karabük ve Sinop’ta aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen sel ve heyelanlar, elektrik dağıtım hatlarında arızaya neden olduğu belirtildi ve bu kapsamda gerek afet, gerekse can güvenliği nedeniyle bazı bölgelere elektrik verilmediği açıklandı.

12 Ağustos saat 08.00 itibariyle kesintiden etkilenen toplam trafo sayısı 895, abone sayısı da 29 bin 674’tir. Bunlardan 101 trafo ve 9 bin 261 aboneye güvenlik nedeniyle tedbir amaçlı enerji verilememektedir” denildi.
İlgili dağıtım şirketlerinin ve diğer bölgelerden gelen saha destek ekiplerinin, selden etkilenen bölgelere yeniden elektrik verilmesi amacıyla çalışmalarını sürdürdüğü belirtilerek, “Sel bölgelerindeki gelişmeler hem AFAD’da kurulan Acil Durum Merkezi’nden hem de afet bölgesinde bulunan Bakanlığımıza bağlı ekipler tarafından anbean takip edilmektedir. Selde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz” açıklaması yapıldı.