Turan Demir

Halk Şairi ve depremzede Turan Demir/Turanî 6 Şubat’ta Türkiye’yi yasa boğan deprem felaketini ve Türk Milletinin hayran bırakan birlikteliğini Cihat DÜNDAR’a anlattı. İşte Türk milletini derinden sarsarken aynı zamanda beraberliği gözler önüne seren deprem felaketinin perde arkasındaki sıcak, samimi yaşanmışlıklar ve Halk Şairi Turan Demir/Turanî’nin yüreğinden dökülenler.

 

Manisa/Yunusemre Muradiye Ayşe Hafsa Sultan KYK Yurdunda Depremzede Kadınlardan Hatay “Kaytaz” Böreği  Sunumu Yürekleri Isıttı.     

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6’lik  iki büyük depremin art arda gerçekleşmesi Türkiye’de yaşanılan asrın felaketi olarak tarihe yazıldı. Meydana gelen ve on bir ili derinden etkileyen deprem, maddi ve manevi büyük tahribata yol açtı. Yaşanan derin acılar, ölümler, ayrılıklar, yakınlarını, sevdiklerini ve bütün servetlerini bir anda kaybedenler, mal ve can kayıpları, feryatlar, dövünmeler, yakınmalar, terk edişler, yalnızlıklar, çaresizlik ve umutsuzluklar. Yerinden yurdundan yuvasından olup depremin etkisiyle hayata tutunma mücadelesi verenler, yetim ve sahipsiz kalan yavrular, dağılan aileler. Eşini, dostunu, yakınlarını kaybetmiş nice insanlar, enkaz başında umutla bekleyenler.

Yeşeren bir yaprak umut olur, kan olur, can olur. Acının tarifi olmaz. Acının dili, dini, rengi aynıdır. Hayatta kalanlara sabır ve şifalar, ahirete intikal edenlere Allahtan rahmet diliyoruz. Mekânları cennet olsun. Kabirleri nur olsun. Işıklarda uyusunlar.

 

“Elbet bir gün göçeceğiz. Gidenler dönmez. Yalan dünya.”

 

Yaralar henüz sarılmaya çalışılırken Manisa’nın  Yunusemre ilçesi Muradiye yerleşkesinde bulunan Ayşe Hafsa Sultan KYK Öğrenci Yurdunda yaşayan gönüllü Hataylı, Malatyalı depremzede kadınlar el ele gönül birlikteliğiyle Antakya yöresinin meşhur böreği olan  Kaytaz böreğini, mutfak personeliyle birlikte hazırlayıp yurtta barınan depremzedelere sunmaları, tattırmaları bir nebze de olsa yürekleri ısıttı. Yurt müdiresi sayın Ebru Hanım’ın, idari birimdeki personellerin depremzede ailelerle ilgilenmeleri, ihtiyaçlarını sormaları ve temin etmeleri tüm personelin yakın ilgi ve alakaları…

Turan Demir

Şüphesiz onların da yüreklerinin dağlandığını biliyoruz. Ancak minik bir tebessümle bizleri selamlayan yüreği güzel  insanlara minnettarız. Gündüzün rengi belli; kapkara! Işıksız ve penceresiz, molozlar arasında çaresizce yıkıldık kaldık ama yalnız değiliz.

 

KYK yurdunda, Yunus Emre Halk Eğitim Merkezi Yaygın Eğitim çalışmalarından; Ebru sanatı, seramik atölyesi, boyama nakış, amigurumi bebek yapım sanatı, su kabağı işleme sanatı gibi çeşitli kurslara kadınların katılımlarının sağlanmış olması terapi etkisi göstermiş durumda. Bilgisayar odasında öğrencilere yönelik çalışmaların öğretmen tarafından yaptırılması, TYT-AYT sınav grubu öğrencilere Matematik ders takviyelerinin sağlanmış olması ve minikler için çeşitli etkinliklerin düzenlenmesi gibi bir çok faaliyetler yaralara merhem olmaktadır.

Turan Demir

İhtiyaçlar Sınırsız

Tabii ki insanoğlunun ihtiyaç ve talepleri sınırsızdır. Doğal olarak Türkiye’nin deprem bölgesinden gelen insanlarının bir çoğu sadece canını kurtarabilmiş insanlardır. Dolayısıyla bu insanların barınma, beslenme, giyecek, ısınma, hijyen gibi zaruri ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Yurt içinde bazı ihtiyaçların karşılanması için “Genç Ofis” adı altında oluşturulmuş birimde uygun bulunan giysiler, temizlik malzemeleri vesaire temin edilerek ihtiyaçlar giderilmeye çalışılmaktadır. Zaman zaman AFAD tekrar desteklemelerde bulunmaktadır.  Ayrıca Kızılay ailede kişi başına destekler sağlamaktadır. Doktorlar zaman zaman yurda gelerek hasta olan insanlarla ilgilenmekte ve ilaçlarını yazarak yurt güvenliğine kadar getirtmektedirler. İhtiyaç dahilinde psikolojik destekler, sağlık bakanlığı bünyesinde  sağlanabilmektedir. Yurt yönetimini, depremzede ailelere göstermiş oldukları misafirperverliklerinden dolayı kutluyoruz. Manisa valiliğine, Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne, Kaymakamlıklara, Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürlüğüne, Manisa il Milli Eğitim Müdürlüğüne, İl Sağlık müdürlüğüne, Halk Eğitim Müdürlüğüne, Güvenlik güçlerine,

şu an depremzede olarak yaşamımızı  idame etmeye çalıştığımız Ayşe Hafsa Sultan KYK Yurt Müdürlüğüne ve personellerine katkıda bulunan tüm Manisa halkına ve emeği geçen kadınlarımıza Malatyalı bir depremzede, eğitimci bir yazar ve Halk şairi  olarak sonsuz teşekkür ediyorum.

Ayrıca  Türkiye’nin en acılı günlerinde yurdun dört bir yanında ve yurt dışından destek sağlayan dost ülkelere; beslenme, barınma giyinme, ısınma gibi her türlü katkıları esirgemeyerek yaraları sarmaya çalışan yetkili resmi- özel kurum ve kuruluşlara, ilgili birim ve yetkililere, vakıflara, derneklere, insani yardım kurum ve kuruluşlara, deprem bölgesinde her türlü zorluğu depremzedelerle birlikte an an  yaşayan güvenlik güçlerine, askerlerimize, medya kuruluşlarına, AFAD ve Kızılay’a, isminin lanse edilmesini istemezken kahramanca mücadele ederek desteklerini esirgemeyen yardımsever insanlarımıza, şu anda yazamadığım her türlü yardımda bulunan kurum, kuruluş, şirketler, dernek vs. ile hayatı pahasına da olsa desteklerini her an yanımızda hissettiğimiz yardımsever gönüllü insanlarımıza sonsuz teşekkür ederim.

MUHTAÇ GİBİYİZ

Akarsuya döndü gözyaşlarımız,

Acılar coşkundur çaya muhtaç gibiyiz.

Viran oldu tüten ocaklarımız,T

eselliyi artık muhtaç gibiyiz.

 

Doktor çare olup yara saramaz,

Gana gana yandık suya muhtaç gibiyiz.

Kazmayla kürekle mezar kavuşmaz,

Kepçenin ağzına muhtaç gibiyiz.

 

Mahşer yeridir on bir ilimiz.

Ağıtlar yakıyor, köze muhtaç gibiyiz.

Uzuv paramparça, sustu dilimiz.

Su ile sabuna muhtaç gibiyiz.

 

İnsanlar divane savrulur gezer,

Acılar doyurdu aşa muhtaç gibiyiz.

Şecere bozuldu n’oldu neslimiz,

Sıcacık yuvaya muhtaç gibiyiz.

 

Simsiyah gökyüzü, geceler ıssız,

Süzme bir ışığına muhtaç gibiyiz.

Kahin gibi gelecek çözemeyiz,

Bir yudum nefese muhtaç gibiyiz.

 

Sonsuz Saygılarımla Turan Demir/Turanî

 

MEHMET SERDAR KARADUMAN’DAN GEREKLİ LİDER PROFİLİ

MEHMET SERDAR KARADUMAN

Sn Karaduman, sizi takip ettiğimiz kadarıyla, uzun zamandır hayata dair makale yazılarınızı ve firmalara yönelik liderlik ve motivasyon çalışmaları yürüttüğünüzü gözlemliyoruz.Tam seçim arefesindeyiz. Sizce iyi bir lider nasıl olmalıdır?

İyi bir lider, ileride sadece profesyonel başarıya ulaşma konusunda rehberlik eden değil; aynı zamanda onlara güven telkin eden, ikna kabiliyetini kullanan ve çoğunlukla onları motive eden bir kimse olmalıdır. Bunun için liderin sezgisi güçlü, dürüst, saygın, başkalarına değer verip düşüncelerini dikkate alan, vizyoner kişiliğe sahip olması gerekir.
Ekibi ile belli bir ahenk ve uyum içinde çalışmalıdır. Otokratik liderlik tipinden uzaklaşmalı, katılımcı ve demokratik liderlik tipini tercih ederek ekibini karar alım sürecine dahil etmeli, onlara yönelik motivasyon çalışmalarını elden bırakmamalıdır.

Peki, lider ekibiyle nasıl bir motivasyon çalışması içine girmelidir?

MEHMET SERDAR KARADUMAN

Bir ekibin başarısı, çalışanlarına bağlı olduğu için liderin görevi çalışanlarını motive ederek onların işe olan bağlılıklarını arttırmak, yapılacak çalışmadan yüksek verim almaktır. Bunun için önce çalışanlarının beklentilerine cevap verebilmek, onları değerli hissettirebilmek, onları baskı altına almadan arzu ettikleri performansı geliştirmeleri konusunda teşvik edebilme konusu önem arz etmektedir. Çalışanların kimi maddiyata, kimi maneviyata ya da her ikisine birden önem vermektedir. Çalışanlarını tanımak, bu özelliklerden hangisinin kendilerine kazanç sağladığını fark etmek ve buna göre motivasyonu sağlamak, çalışanların tatmin duygusunu yükseltecektir. Bu yolda liderin motivasyon sağlama çalışmasında çalışanlarını cesaretlendirmesi ve özendirilmesi son derece gerekli bir unsurdur.

MEHMET SERDAR KARADUMAN