BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünya genelinde 40’tan fazla ülkede ulusal barış inşası çabalarını desteklemek için Barış İnşa Fonu Taahhüt Konferansı başlattı.

Toplantıya video konferans yoluyla katılan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Barış İnşa Fonu’nun etkili kullanımının barış çabalarının başarılı olabilmesi için önemli olduğunu aktardı.

Türkiye’nin, BM’nin barış ve güvenlik ayağına tutarlı bir şekilde katkıda bulunduğunu ve barış gücü misyonlarına desteğinin süreceğini aktaran Kaymakcı, Türkiye’nin BM’nin siyasi işler ve barış gücü departmanının inovasyon birimine fon ayıran ilk üye ülke olduğunu açıkladı.

Türkiye’nin, BM Genel Sekreteri Guterres’in 2021-2024 Barış İnşası Fonu Stratejisi başta olmak üzere çatışmaların önlenmesi, barışın sürdürülmesi, insani yardımlar, cinsiyet eşitliği ve çok taraflılığı da desteklediğini bildirdi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Türkiye’nin aynı zamanda BM’nin 30 farklı ofisine de ev sahipliği yaptığını belirterek, “Barış İnşa Fonu’na 2016-2020 yılları arasında 1 milyon dolar katkıda bulunduk ve 2021-2024 yılları için de benzer bir katkı sunacağız.” şeklinde konuştu.