Kıbrıslı eğitimci Akdel’den KKTC’de ‘’Osmanlı Görsel Kültür Müzesi’ açılsın çağrısı’’

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Gazimağusa ilçesindeki Canbulat Özgürlük Ortaokulu’nun müdürü Özdinç Akdel Osmanlı kültürünün gelecek nesillere aktarılması için KKTC’de Osmanlı Görsel Kültür Müzesi açılması çağrısında bulundu. Akdel, açılacak müzenin KKTC’ye kültürel bir zenginlik katacağını söyledi.

Akdel görsel kültürün parçaları olmadan tarihin etkilerinin maalesef görülemeyeceğini ve Bu boşluğu dolduracak tek kurumsal yapının da müzeler olacağını söyledi . Osmanlı dönemine ait el sanatları, giysiler, kap kacak, kilim, mobilya, el yazmaları, önemli belge ve nesnelerin tarihsel akış içerisinde sergilenmesi ve bunların hem toplumumuzun hem de turistlerin bilgisine ve beğenisine sunulması ülkemize kültürel bir zenginlik katacaktır sözlerini de konuşmasına ekledi.

Açılacak bu müzede içerik olarak hatıra eserler, posterler, kartpostallar, konulara göre oluşturulmuş müze katalogları gibi tanıtıma yönelik çalışmaların bulunması gerektiğini ifade eden Akdel, Böyle bir müze koleksiyonu oluşturmak için öncelikle devlete ait resmi kurumların elinde bulunan tarihi belgelerinde bu müzeye bağış olarak verilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca Kıbrıslı Türklerinin de elinde miras olarak bulunan Osmanlı’ya ait eserleri bu müzeye bağışlamasını istedi.

Osmanlı kültürünün yansıtıldığı bir müzenin eksikliğinin sadece Kıbrıs Türk toplumu için değil tüm ada toplumları için kültürel açıdan önemli bir eksiklik olduğunu vurgulayan Akdel, “Çağdaş müzecilik normlarını içeren uzak ve yakın geçmişimizle yüzleşebileceğimiz müzelere sahip olmak bir medeniyet ölçüsüdür. Bizim isteğimiz ‘Kıbrıs Osmanlı Görsel, Kültürel Müzesi’ oluşmasıdır” dedi.