Başarılı yazar Kadriye Ramsaier ile sizin için konuştuk. Cihat DÜNDAR’ın sorularını yanıtlayan Kadriye RamsaierGurbetin Kızı adlı kitabı üzerine değerlendirmelerde bulundu. Yazarken insanlardan ve doğadan etkilendiğini öğrendiğimiz başarılı yazar Gurbetin Kızı adlı kitabının yazım aşamasını anlattı ve yeni çalışmalarından söz etti. İşte keyifli sohbetimiz sizlerle.

Öncelikle sizi tanımak isteriz. Kadriye Ramsaier kimdir?
Samsun’da doğdum. Samsun 19 Mayıs Güzel Sanatlar bölümünden mezun olduktan sonra 1991 yılında Almanya’ya yerleştim. Otuz iki senedir Almanya’da yaşıyorum.

Yazarlık hayatınız nasıl başladı? Size öncülük eden bir isim var mı?
2021 yılında Ateş Yayınlarından çıkan Gurbetin Kızı isimli romanımla başladı. Öte yandan küçüklüğümden beri yazmaya, araştırmaya, düşünmeye, gözlemlemeye meraklı ve bu aktiviteleri seven biriydim aslında. En büyük hayallerimden biri iyi bir yazar olup insanların kalbine dokunabilmektir. Gurbetin Kızı bu yolda hayallerimi gerçekleştirmek için önemli bir adımdır.

YAZMAZSAM DÜŞÜNCELERİM SADECE BENDE KALACAK DEDİM ve KALEMİMİ ÖZGÜR BIRAKTIM
Yazarken nelerden etkilenirsiniz?
Yazarken en çok insanları dinledim, zaman ayırdım. Gurbette yaşayan insanlardan çok etkilendim. Müzik dinledim, doğada yürüyüş yaptım. Daha çok geceleri sakin huzurlu ortamda çalıştım. Yazarken tıkandığım zamanlarda çok okudum. Okuduğum kitaplardan etkilendim. İnsanları izledim doğayı dinledim. Bir ağacın altına oturup bir ormanda saatlerce yazdım. Zaman zaman bir bankın üzerinde oturup düşündüm. Ben yazmazsam benim yazmak istediklerimi kimse yazmayacak ve hiçbir zaman okunmayacak dedim ve kalemimi özgür bıraktım.

TÜRKLER ALMANYA’DA YABANCI TÜRKİYE’DE ALMANCI. BU SONU GELMEZ BİR GURBET
Gurbetin Kızı isimli eserinizden bahseder misiniz?
Bugün Almanya’da 5 milyondan fazla Türk yaşamakta. İsçi göçünün bireysel, toplumsal ve kültürel olarak hayatımızda sonuçları olmuştur. Avrupa’da yaşayan Türkler bugün iki kimlikli bir hüviyete sahip olmasına rağmen Almanya’da yabancı, Türkiye’de Almancı konumundalar. Kitabımda Almanya’da Türklerin çektiği sosyal, kültürel, psikolojik sorunları anlatırken bir yandan da insanların rahat ve zevkle okuyabilecekleri bir kitap olsun istedim. İnsanların kitap okuma alışkanlığı kazanmasında bir katkım olsun ve gelecek kuşaklara ben de edebiyat adına bir eser bırakabileyim.

GURBET ZORDUR. ZOR OLANI KALEME ALDIM
Gurbetin Kızı isimli eserinizin ismi nerden geliyor?
Kitabımın isminin Gurbetin Kızı olmasını ben istedim bir gurbet romanı olduğu için. Benim gibi Almanya’da yaşayan göçmen kadınların duygularına ve yaşadığı zorluklara tercüman olmak istedim. Almanya’da iki kültür arasında da kadınlarımızın gerek okuyarak meslek sahibi gerek çalışarak bir eş bir anne olarak hayata nasıl tutunduklarını gördüm. Zor bir hayatım olmasına rağmen kendimi geliştirmeyi de sevdiğim için ben başardım hayata tutulmayı. Zordur gurbet.

BAŞARIYA İMZA ATMAK ONUN İÇİN ARTIK ALIŞKANLIK
Başarılı yazar Kadriye Ramsaieranavatan Türkiye’de yoğun ilgiyle karşılaştığı imza günlerinden de söz etti. Farklı şehirlerden onlarca insanın karşıladığı başarılı yazar kitabını imzalarken okurları ile kısa sohbetler gerçekleştirdi.

GURBETİN KIZI’NIN YAZARINDAN YENİ KİTAP GELİYOR
Yeni kitap çalışmasının son dokunuşlarını yapan Kadriye Ramsaier titiz bir şekilde çalışmalarına devam ediyor. Yine okuru farklı duygulara götüreceği tahmin edilen yeni kitabın içeriği ve ne zaman raflarda olacağı şimdiden merak konusu oldu.

YENİ KİTAP İLE İLGİLİ SORULAR GÜN GEÇTİKÇE ARTIYOR
Kadriye Ramsaier yeni kitabı ile ilgili pek çok soru alıyor. Ancak henüz erken olduğunu düşünen başarılı yazar Kadriye Ramsaier kitabı ile ilgili sorulara “ Beklediğinize değecek” diyerek cevaplıyor.

GURBETİN YAZARI OKURLARINI YALNIZ BIRAKMIYOR
Sosyal medya üzerinden kolayca ulaşabilen başarılı yazar Kadriye Ramsaier okurlarının fikirlerine önem verdiği için aldığı mesajları yanıtsız bırakmıyor. Siz de Gurbetin Kızı ile ilgili düşüncelerinizi yazabilir, sosyal medyada takip ederek yeni çalışmalarından haberdar olabilirsiniz.

KADRİYE RAMSAİER’DEN OKURLARINA ve TAKİPÇİLERİNE TAVSİYELER
Biz insanlar başarılı olduğumuz zaman mutlu olacağımızı düşünüyoruz. Ama bence başarı mutluluğu değil, mutluluk başarıyı getiriyor. O yüzden her ne yapıyorsak severek yapalım, yaparken mutlu olacak yollar bulalım. İşte o zaman başarıya ulaşacağız.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz